EMT Boru Metal Buat Tipleri Nelerdir?

EMT Boru Metal Buat Tipleri Nelerdir?

EMT BORULARDA METAL BUAT NEDİR?

Buat (ek kutusu), elektrik tesisatında iletkenlerin toplanıp birbiri ile bağlantısının yapıldığı kutudur. Buat kullanım yerine göre farklı tip ve ölçülerde olabilir. Şantiyelerde elektrik tellerinin tek bir noktada kutu içerisinde toplanıp bu kutu üzerinden dağıtımını sağlayan genel olarak iki çıkışlı ya da daha fazla çıkışlı plastik ya da metal kutulara buat ismi verilir. Buatlar birden fazla tesisatı birleştirme sırasında büyük bir kolaylık sağlayan bir tesisat yardımcı elemanıdır. Günümüzde kurallara göre hattın buat içerisinde toplanması gerekmektedir. Yani eklerin, buat dışında toplanması yasaktır.

BUAT ÇEŞİTLERİ

Buatların kullanıldıkları tesisatın yapısına ve kullanıldıkları yere göre çeşitleri vardır. Bunlar; norm buat (derin), kare buat, tünel buat, kontralı buat, sıva üstü buat, antigron buat, dahili tip galvanizli çelik buat, harici tip buat, kondulet buattır.

Norm Buat: Bu buatlar dairesel tip buat çeşididir. Boruların giriş çapına göre buat boru girişleri de farklı çaplarda olur. Boru giriş sayısı göz önüne alınarak birden fazla (2–3–4) girişli olarak buat imalatı yapılır. Derinlik olarak 37 mm ve çap olarak 70 mm boyutlarında üretilir.

Kare Buat: Bu buat, tesisatta iletken bağlantısı çok olan yerlerde kullanılır. Mesela; ana dağıtım noktalarında (linye hattı başlangıcında, kolon hatlarında, apartman dairelerindeki geçiş noktalarında). Kare buatlar, 8×8, 10×10, 12×12, 15×15, 20×20, 26×12 mm olarak üretilir.

Tünel Buat: Bu buat, dairesel buat çeşididir. Boru girişleri kare buat girişinin aynısıdır. Boru girişi, buat üzerindeki dairesel bölümleri kesici vasıtası ile açarak yapılır. Tünel buat derinliği 42 mm ve dış çap uzunluğu 80 mm dir.

Kontralı Buat: Bu buatın yapısı tünel buat gibidir. Yapı olarak tek farkı, alttan girişi vardır. Kontralı buat derinliği 42 mm ve dış çap uzunluğu 80 mm’dir.

Sıva Üstü Buat: Bu buatlar genelde eski yapılarda görülür. Günümüzde de sıva üstü tesisatlarda kullanılır. Buat çapı 52 mm ve derinliği 18 mm’dir.

Antigron Buat: Bu buat nemli yerlerde ve sıva üstü elektrik tesisatında kullanılır. Kare ve dairesel olarak iki çeşit imal edilir. Dairesel olanları 70, 90 mm, 3 ve 4 girişli, 85×85, 100×100, 180×110 mm boyutlarında buat imalatı yapılır.

Dahili Tip Galvanizli Çelik Buat: Bu buatlar 1.6 mm kalınlıktaki galvanizli çelikten, tek bir parçadan preslenerek üretilir. En ağır koşullara göre dizayn edildiği için yüksek mekanik dirençleri vardır. Galvanizli çelik buatlar, galvanizli çelik boru tesisatında kullanılır.

Harici Tip Buat: Bu buat, gri renk fırın boyalı dökme alüminyumdan üretilir. Paslanmaz ve harici hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Harici tip buat sıva üstü tesisatta kullanılır. Harici tip buatın 102×102 ve 102×51 mm boyutlarında üretimi yapılır.

Kondulet Buat: Bu buat dökme alüminyumun gri epoksi fırın boya ile boyanarak üretilir. Kondulet buat tesisatta dirsek olarak dönüşlerde, kablo çekmede, tesisat içindeki kablolara ilave yapmak için kullanılır ve bakımda kolaylık sağlar. Kondulet buat 1/2¨ ile 1¨(inç) arasında değişik boyutlarda üretilir.

İlgili Yazılar

Posted by MSM Mühendislik | Şubat 12, 2018
EMT Boru Aksesuarları
EMT Boru Bağlantı Elemanları (Fittings) Bir tesisat sistemi üzerinde boruları birleştirmek amacıyla kullanılan tüm aksesuarlara “fittings” denir. Yani boru bağlantı elemanları anlamına gelmektedir. Boru bağlantı elemanları, sistemi tamamlamak, içerisinden geçen...
Posted by MSM Mühendislik | Şubat 24, 2016
EMT Rakor Nedir?
Rakor, elektrik tesisatında iki boruyu döndürmeden birbirine bağlanmasını sağlayan bağlantı parçasıdır. Elektrik tesisat sistemi üzerinde bağlanacak boruları döndürme işlemine maruz kalmadan birleştirilebilmesi montaj alanında diş açma işleminin yarattığı zaman kaybı...
Posted by MSM Mühendislik | Şubat 24, 2016
EMT Boru Nedir?
Elektrik Tesisat Sistemleri Ülkemizde elektrik tesisatı sırasında kablo çekimi amacıyla yaygın olarak spiral ya da düz PVC borular kullanılmaktadır. Özellikle sanayi tesislerinde ise metal tesisat borusu olarak genelde su boruları...