EMT Boru Nedir?

EMT Boru Nedir?

Elektrik Tesisat Sistemleri

Ülkemizde elektrik tesisatı sırasında kablo çekimi amacıyla yaygın olarak spiral ya da düz PVC borular kullanılmaktadır. Özellikle sanayi tesislerinde ise metal tesisat borusu olarak genelde su boruları ikame edilerek kullanılmıştır.
Günümüzde artık sosyal ve sanayi tesislerinde, iş merkezlerinde, atölyelerde, gökdelenlerde, metro istasyonlarında, gemilerde elektrik tesisatında dahili ve harici olarak kullanılan düz metal borular, dişli ve dişsiz tip olarak iki gruba ayrılırlar.
Dişsiz borular esas olarak galvanizli çelikten imal edilirken; dişli borular, alüminyum ya da çelikten imal edilirler. Dünyada en yaygın olarak kullanılan dişsiz çelik borular, EMT (Electrical Metallic Tubing) tipi borulardır.

EMT Nedir?

EMT tesisat sistemleri, Amerikan UL 797 ve ANSI C80.3 standartlarına göre imal edilmektedir ve NEC (National Electric Code) tarafından tanınmıştır. EMT yalnızca boru olmayıp, muflar, rakorlar, buatlar, kanallar, tespit kroşeleri, kelepçeler, dirsekler, bushingler, adaptörler, entüller ve bükme aparatları vb. aksesuarlardan oluşan bütünlüklü bir elektrik tesisat sistemidir. EMT tesisat malzemelerin uygulanması diğer borulama sistemlerine göre daha pratik, kolay ve aynı zamanda daha güvenli bir uygulama yöntemidir.

EMT Boru Nedir?

EMT boru, elektrik tesisatlarında kullanılan dişsiz galvanizli çelik tesisat borularıdır. Elektrik tesisatı esnasında kabloların çekilmesi işleminin güvenli ve kolay şekilde yapılabilmesi amacıyla kullanılırlar. Dahili ve harici ortamlarda kullanıma uygundurlar.
Kabloların yerleştirildiği ortamların genellikle kötü olmasından dolayı güçlü bir koruma sağlamak zordur. Galvaniz kaplama işlemi sayesinde korozyon koruması için iyi bir çözümdür. EMT boru ile elektrik tesisatında zamanla ortaya çıkan kireçlenme, paslanma vb. de denilen, elektriksel, kimyasal ya da mekanik aşınmalara karşı güçlü koruma sağlar. EMT boru bu özelliği ile kabloların ve tellerin uzun süre korunmasını sağlar.
EMT boru tesisatında, boru bağlantıları vidalı ya da sıkmalı rakor ve muflar yardımı ile diş açmaya gerek duyulmaksızın yapılır. Bu özelliği ile EMT borular, dişli borularda karşılaşılan ve hem özel ekipman gerektiren hem de sahada işçilik maliyetini artıran diş açma gereksinimini ortadan kaldırır. EMT Boru tesisatı, özellikle sıva üstü tesisatlarda, plastik bazlı borulara da alternatif, dayanıklı bir çözümdür.

İlgili Yazılar

Posted by MSM Mühendislik | Şubat 12, 2018
EMT Boru Aksesuarları
EMT Boru Bağlantı Elemanları (Fittings) Bir tesisat sistemi üzerinde boruları birleştirmek amacıyla kullanılan tüm aksesuarlara “fittings” denir. Yani boru bağlantı elemanları anlamına gelmektedir. Boru bağlantı elemanları, sistemi tamamlamak, içerisinden geçen...
Posted by MSM Mühendislik | Şubat 24, 2016
EMT Rakor Nedir?
Rakor, elektrik tesisatında iki boruyu döndürmeden birbirine bağlanmasını sağlayan bağlantı parçasıdır. Elektrik tesisat sistemi üzerinde bağlanacak boruları döndürme işlemine maruz kalmadan birleştirilebilmesi montaj alanında diş açma işleminin yarattığı zaman kaybı...
Posted by MSM Mühendislik | Şubat 24, 2016
EMT Boru Metal Buat Tipleri Nelerdir?
EMT BORULARDA METAL BUAT NEDİR? Buat (ek kutusu), elektrik tesisatında iletkenlerin toplanıp birbiri ile bağlantısının yapıldığı kutudur. Buat kullanım yerine göre farklı tip ve ölçülerde olabilir. Şantiyelerde elektrik tellerinin tek...